Ościeżnica a ościeże

Ościeżnica a ościeże

W okolicach przełomu września i października ś.p. A. D. 2013 miałem niezłą jazdę jeśli chodzi o dobór stolarki okiennej i drzwiowej. Okoliczności tej historii urodziły się nie za pięć dwunasta, ani za dwie dwunasta, ale za pół minuty dwunasta. To musiało się skończyć katastrofą.

Otóż w owym czasie zostałem przymuszony, różnymi działaniami sił nieczystych, do zamówienia drzwi wejściowych i drzwi wewnętrznych dla dwóch niewielkich domków rekreacji indywidualnej. Pierwszy dom miał projektowaną powierzchnię użytkową na poziomie 26m2, a drugi 39. Jak każda chałupa, tak i te dwie potrzebowały kilku drzwi i okien. W toku jakichś dziwnych zakulisowych ustaleń wyznaczono moją skromną osobę, aby zrealizować to niezwykle zaszczytne zadanie jakim było zamówienie stolarki drzwiowej z PVC. Zadanie nie wydawało się specjalnie trudne, ponieważ potencjalny dostawca stolarki otrzymał wszelkie materiały (rysunki 2D i 3D). Jakość tych materiałów stała na niezwykle wysokim poziomie, więc w chwili, gdy je zobaczyłem byłem naprawdę zadowolony, że jesienią 2013 przyszło mi współpracować z takimi utalentowanymi ludźmi. Widząc te materiały wiedziałem, że nawet nie pisaty i nie czytaty sześciolatek łyknąłby o co chodzi.

A tu klops.
Wysłałem maila z opisem, który chyba był dla adresata istnym koszmarem, ponieważ użyłem wyrazów, które gość przyjmujący zlecenie wrzuciłby zapewne do kultowego Słownika Wyrazów Obcych Władysława Kopalińskiego. Gość sprzedający okna i drzwi nie kumał pojęcia ościeża i ościeżnicy. To wyrazy powszechnie używane, zwłaszcza w branży producentów drzwi i okien. Spójrzmy więc w „studnię przeszłości” i skorzystajmy z analogowego (papierowego) Słownika Języka Polskiego:

ościeże bud. <<wewnętrzna powierzchnia otworu okiennego lub drzwiowego w ścianie budynku, prostopadła lub nachylona do lica ściany>>

Z ościeżem ściśle wiąże się oścież.

oścież daw. p. ościeże; dziś tylko w zwrocie: Otworzyć drzwi, okno itp. na oścież <<otworzyć drzwi, okno na całą ich szerokość>> #boom

Wreszcie i ościeżnica.

ościeżnica bud. <<rama przylegająca do ościeża drzwiowego lub okiennego; futryna>> #boom 

Zamiast futryny możemy powiedzieć framuga, ponieważ to synonimy. Dla porządku te same pojęcia w wersji słownika on-line

ościeże wewnętrzna powierzchnia otworu okiennego lub drzwiowego; dawniej: wewnętrzna powierzchnia otworu okiennego lub drzwiowego; roścież; rozcież, oścież

ościeżnica rama przylegająca do ościeża drzwiowego lub okiennego; futryna

Nic nie stało na przeszkodzie, żeby grzecznie zapytać w mailu zwrotnym cóż to jest to ościeże i ościeżnica. Mógł też wyguglować te hasła. Mógł sięgnąć też po słownik lub skorzystać z internetowej jego wersji. Ale nie, bo po co.

No i się zaczęło. Gość dopytuje się czy chodzi mi o wielkość pomiędzy murem. Potwierdziłem, choć jednocześnie zaznaczyłem, że trudno mówić o murze w budownictwie drewnianym. Ale pewnie się czepiam.

Katastrofa
To był tylko wstęp, bo jazda na maxa pojawiła się wraz zamówieniem okien. Nie wiem, kto przyjmował zlecenie na wykonanie okien do tego kamerlika, ale ten ktoś powinien usiąść w ciszy gdzieś, być może pustyni i zastanowić się nad swoją obecnością w branży budowlanej. Zresztą pustynia to nie miejsce, to stan umysłu tego delikwenta.

Okazało się bowiem, że ten nienerwowy gość wyprodukował okna o dokładnie takich samych wymiarach jak otwory im przeznaczone i nie zostawił ani milimetra luzu na montaż i piankę.

Sytuację ratowała ekipa na budowie za pomocą… piły łańcuchowej. Facet, który narobił całego tego bigosu nadawałby się jako statysta do masakry właśnie taką piłą. A przecież wystarczyło spojrzeć do jakiegokolwiek źródła i nie wywarzać drzwi… otwartych na oścież. 😀 #google #sjp #wikipedia #whatever

P.L.

P.S. Wiesz już co nieco o drzwiach, a TU znajdziesz jak z nich z właściwie korzystać.

Reklama
%d blogerów lubi to: