Pożegnanie zimy

We wpisie z początku zimy obiecałem, że wrócimy to domu, który widuję na mojej wsi spokojnej, wsi wesołej. Niebieski dach, który zaprezentowałem pokazywał częste zjawisko, które z biegiem czasu i postępu w technologii budownictwa będzie powoli zanikać. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden kwiatuszek na tym dachu.

W omawianym przypadku chciałem skupić się na oblodzeniu pojawiającym się na kominie spalinowym dla kotła gazowego. W tym roku zima jest bezśnieżna, a mrozu mieliśmy, bodaj ze dwa tygodnie, więc zjawisko powstającej bryły lodowej tym razem nie pojawiło się. Jednak w latach ubiegłych, gdy była normalna zima zobaczylibyśmy dość niepokojące zjawisko. Na fotografii widać jak pod wpływem wiatru wilgotne spaliny zahaczają o komin wentylacyjny. W latach, gdy zima trzymała kilka miesięcy cały komin wentylacyjny od strony komina spalinowego pokryty był grubą warstwą lodu. Wygląda to może malowniczo, ale niezwykle groźnie, ponieważ jak można domniemywać obniża sprawność wentylacji pomieszczeń obsługiwanych przez komin wentylacyjny. Najprostszym rozwianiem w takim przypadku jest lokowanie wylotu komina spalinowego powyżej wylotu wentylacji. To przypadek, który powinien przewidzieć projektant lub powinien wyłapać przy ewentualnych nadzorach. No właśnie, ewentualnych…

Przy okazji muszę odszczekać pewne uogólnienie, ponieważ w przeciągu tych paru zimowych miesięcy pomiędzy jednym „zimowym” wpisem a bieżącym miałem w ręku projektową wtopę. Projekt otrzymał oczywiście prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Projektował go zespół dwuosobowy, więc była kontrola drugich oczu. Mimo to projektant w warstwach dachowych raczył pominąć paroizolację. Jak widać projektanci też mogą naknocić. Ważna jest współpraca i wzajemne wspieranie się uczestników procesu budowlanego, ponieważ wszyscy oni mają pomóc spełnić marzenia Inwestora.

P.L.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: