Budżet partycypacyjny Tychy – etap II

Budzet partycypacyjny IIJak już pisałem wcześniej o budżecie jest to inicjatywa dla społeczeństwa. Czy inicjatywa trafiona? Chyba tak, a właściwie to na pewno bo wpłynęło ponad 170 projektów.

Z końcem września 2014 minął termin składania składania projektów dotyczących wykorzystania 5mln pln jakie UM Tychy przeznaczył na budżet partycypacyjny. Kwota ta została podzielona na okręgi mieszkaniowe wg zasady podstawa + ilość mieszkańców pomnożona przez kwotę na jednego mieszkańca. W związku z powyższym kwoty przysługujące dla danego okręgu wahały się od 90 do ponad 300 tys. Każda osoba mogła złożyć formularz projektu. A cóż można było zaproponować. Otóż w zasadzie wszystko co mieści się w szeroko rozumianym interesie społecznym, począwszy od postawienia ławki dla osób starszych przy budynku, zwiększenia ilości lamp ulicznych celem polepszenia bezpieczeństwa na drodze czy chodniku, modernizacji dziedzińców nowych chodników placów zabaw, itp.

Poniżej przedstawiam jeden z pomysłów koncepcyjnych dotyczący przestrzeni publicznych.

Projekt dotyczy osiedla A, a właściwie obrzeży osiedla. Propozycja dotyczy nowej kładki dla pieszych, zlokalizowanej nad ciekiem wodnym, równolegle do ulicy Burschego,w pobliżu mostu wzdłuż rodzinnych ogródków działkowych. Usytuowany przy tym moście chodnik, bezpośrednio od strony osiedle jest bardzo wąski, nawet dwie osoby mają problem z wyminięciem,a często zdarza się, że korzystają z niego także rowerzyści. Inna sprawa, że most ten zlokalizowany jest w najniższym punkcie drogi Burschego, co w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, powoduje dodatkowe utrudnienia komunikacyjne, gdyż naturalnie spływająca woda opadowa tworzy tam wielkie kałuże.

Lokalizacji tam kładki pieszej wydaje się propozycją uzasadnioną. Dodatkowo, przy kładce można utworzyć mały skwer z miejscami do siedzenia, ewentualną lokalizacją miejsca do grillowania. Znalazłby się także element historyczny, w postaci tablicy lub płyty informacyjnej jako, że w najbliższej okolicy tego miejsca, w przeszłości znajdował się młyn (zresztą nie jedyny na tym obszarze). I właśnie stąd pomysł na całość opracowania. Jaka będzie ocena tego pomysłu zweryfikuje najbliższy czas. A na chwilę obecną poniższe plansze poglądowe.

 

P.S.

Na szczególne podziękowania zasłużył kolega Wojciech Schäffer, za wiele rozmów w tematyce historycznej, które częściowo przyczyniły się do skrystalizowania ostatecznej wizji opisanej propozycji.

Wielkie podziękowania także dla koleżanki Urszuli Woźniak bez której propozycja ta by nie miała możliwości zaistnienia.

SKWER KLADKA_5

 

SKWER KLADKA_1

SKWER KLADKA_2

SKWER KLADKA_3

SKWER KLADKA_4

R.B.

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: