Pomnik na Baczyńskim – wywiad

Pomnik na Baczyńskim- wywiadTo nasz pierwszy wywiad i mamy nadzieję, że nie ostatni. Skorzystaliśmy z możliwości porozmawiania w krótkim wywiadzie z Mariuszem Chodorkiem* jednym z autorów pomnika upamiętniającego twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Rozmowa odbyła się 21.02.2015 w Tychach.  Spytaliśmy też o inne prace i co na tapecie. Jaki jest efekt tego spotkania? Sprawdźcie to.

Być może to już ostatni akcent dotyczący tego obiektu. Na pewno nie wrócimy do niego długo. Chyba, że w tzw. międzyczasie coś się zmieni w tej sprawie.

archifunblog (afb): Co czułeś, gdy dowiedziałeś się o tym , że wygraliście konkurs na pomnik upamiętniający twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego?

Mariusz Chodorek (MC): Euforia chopie! 🙂 (śmiech) To był październik 2009. Wcześniej, w sierpniu spotkałem się z Łukaszem Łyduchem, bo potrzeba pokazania idei pomnika-instalacji wymagała czytelnego podania w rysunkach technicznych. To co było najbardziej intrygujące to, że wskazano w warunkach konkursowych, że propozycja mogła być pomnikiem-instalacją. Otwierało to nowe możliwości, a poza tym skierowało naszą uwagę na obszary, które nie zawierały się tylko na obiekcie w formie rzeźby.

afb: Jaki przebieg miały rozmowy z przedstawicielami miasta?

MC: Nie mogę powiedzieć, że to było coś przykrego. Właściwie to wszyscy byli za. Przy okazji okazało się, że wygrana w konkursie tak naprawdę jest tylko punktem wyjścia do negocjacji. Według nas z uwagi na fontannę zwykły pomnik nie wchodził w grę. To fontanna ustawia porządek na placu, to ona determinuje jego organizację i zwykły pomnik zgubiłby się. Od architektów, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać, usłyszeliśmy raczej słowa aprobaty i pochwały. Po prostu pomnik w swoich założeniach im się podobał.
Być może dlatego dobrze nam się rozmawiało z miastem, bo wynajęliśmy prawników i to oni ogarniali prawne aspekty, a my – twórcy – staraliśmy się skupić na tym co do nas powinno należeć, czyli żeby dzieło odpowiadało założeniom nakreślonym w projekcie.

afb: Czy byłeś przekonany, że jesteście w stanie zrealizować w całości założenia projektowe?

MC: Marzyliśmy, żeby to było tak zrobione jak zakładał projekt. Dziś z założeniami można zapoznać się na stronie www.placbaczynskiego.tychy.pl , która pierwotnie służyła jako prezentacja dołączona do konkursowego projektu. Zgodnie z regulaminem należało przygotować prezentację i zdecydowaliśmy się na interaktywną stronę zrobioną we flashu, Właściwie stronkę, ale nie używam tego słowa, bo mnie strasznie irytuje. Podobnie jak filmik itp. Zawodowo zajmuję się projektowaniem graficznym, min. animacjami w ww. technologii i wiedziałem, że przygotowanie takiej prezentacji nie zajmie mi dużo czasu, będzie ona czytelna dla przeciwnika, no i będzie spełniony jeden z warunków regulaminu. Krótko mówiąc była to naszym zdaniem najlepsza forma do zilustrowania założeń projektowych. W 2009 roku nie było jeszcze html 5… Chyba…

afb: Czy jest Ci wiadome dlaczego powstały tylko 3 kostki?

MC: Myślę, że inwestor niefortunnie rozpisał warunki konkursu, co zaowocowały tym, że nie zabezpieczono odpowiednich środków finansowych na pełną realizację naszego projektu. Wydaje mi się, że środki finansowe zarezerwowane na realizację, przewidziane były docelowo na realizację konwencjonalnego, figuratywnego pomnika, a nie na pomnika-instalacji zakomponowanego na całym placu i przyległych ulicach. Regulamin mówił, że pomnik nie musi mieć klasycznej, figuratywnej formy, ale może być instalacją. Dodatkowo regulamin mówił również, że nie trzeba brać pod uwagę stojącego już od kilku miesięcy betonowego cokołu, który ostatecznie został usunięty.

afb: Czy w realizacji 3 kostek, które podziwiać można na pl. Baczyńskiego poszliście na jakieś ustępstwa w stosunku do założeń projektowych? Czy były jakieś kompromisy materiałowe?

MC: W trakcie rozmów pojawił się pomysł, żeby zastąpić płytę ze stali nierdzewnej z wierszami pisanymi alfabetem Braille’a na zwykłą płytę z trzpieniami. Faktem jest, że podczas rozmów z potencjalnymi wykonawcami płyt ze stali nierdzewnej, wskazano nam na szereg trudności technicznych związanych z ich wykonaniem. Spotkaliśmy się z prof. Karolem Badyną z krakowskiej ASP, który zaproponował nam wykonanie tych elementów w formie odlewów z brązu. Znając dokonania i polegając na doświadczeniu prof. Badyny przystaliśmy na ten pomysł, a jednak w trakcie realizacji podjęto decyzję aby zmienić odlew na zwykłą płytę z trzpieniami. Podczas rozmów uzgodniliśmy, że odlew będzie pokryty patyną, ale okazało się że nie wykonano jej. Działo się to bez naszego udziału i stąd po odsłonięciu pierwszej kostki przeżyłem niemałe rozczarowanie.

Z tym odsłonięciem to były niezłe jaja. Znasz tę historię?

afb: Nie znam. Wal.

MC: Ktoś z UM zorientował się, że zbliża się 11 listopada, a za moment mamy wybory samorządowe. Skrzyknięto ekipę i na szybko powstała kostka. Ta z „Elegią o… chłopcu polskim”. Było uroczyste odsłonięcie z całą pompą. Po paru dniach przechodząc tamtędy patrzę, a kostki nie ma. Okazało się, że kostka wymagała poprawek i zdjęto ją. Trochę jak w filmach Barei.

afb: Czy sądzisz, że kiedyś w przyszłości pomnik ma szansę na taką realizację jaką zakładał projekt?

MC: Pragnąłbym tego, żeby go tak zrealizowano. Poświęciłbym jeszcze na to czas, żeby mógł powstać. Dzieło to 23 kostki, a to jest 3/23 dzieła.

afb: Jak wyglądała sprawa praw autorskich? Czy zrzekliście się ich w jakiś sposób?

MC: Z punktu widzenia praw autorskich, dziełem są 23 kostki, a nie tylko 3 z nich. Między innymi z tego powodu zastanawialiśmy się kiedyś, czy w ogóle przyznawać się do tego „dzieła”.

afb: Jak postrzegasz szlak „Od socrealizmu do postmodernizmu” w kontekście wcześniejszej realizacji 3 kostek pomnika upamiętniającego twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego?

MC: Pomysł jest nawet OK. Natomiast wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

rzezba_maryjka01

fotografia z archiwum Mariusza Chodorka

afb: Jednak oprócz pomnika-instalacji przestrzennej masz na swoim koncie inne dokonania. Pamiętam jak kilka lat temu stała u Ciebie figurka Maryi potocznie zwana przeze mnie Maryjką. Bardzo spodobał mi się sposób jej przedstawienia. Czy to był też konkurs?

MC: Maryjka, to figurka zrobiona na zmówienie dla katowickiej pracowni konserwacji zabytków Ars Catholica, współpracującej z Drukarnią Archidiecezjalną. Dokładnie nie pamiętam, ale podobnie jak figurka Świętego Jacka, którą też dla nich zaprojektowałem i wyrzeźbiłem, była wręczana jako pamiątka. Nie pamiętam – stare dzieje.

afb: Czy te figurki są rozdawane do dziś? Wiesz coś na ten temat?

MC: Dobre pytanie.

afb: Co nowego na polu rzeźby?

MC: Obecnie rzeźbię w Illustratorze, Photoshopie i Flashu, itp.

afb: Działasz też na polu grafiki i jesteś web dizajnerem. Czy jest jakieś zlecenie, które w ostatnich latach przyniosło Ci najwięcej satysfakcji, z którego jesteś dumny?

MC: Nie lubię słowa dizajner. 😉 Wolę określenie grafik. Tak zajmuję się projektowaniem grafiki użytkowej. Strony internetowe, animacje multimedialne, znaki graficzne, ale również rzeczy typowo do druku. Osobiście lubię rysować plakaty i takie tam, na imprezy powiedzmy – undergroundowe. 😉 Jeden z plakatów wystawiłem ostatnio na wrześniowej wystawie Tychy ART 2014 będącej przeglądem, czy może raczej konfrontacją tyskiego środowiska plastycznego. Wystawa była organizowana w ramach jubileuszu Miejskiej Galerii Sztuki Obok. Bardzo fajna wystawa. Lubię te plakaty, bo zawsze mam totalną swobodę w realizacji i nieskrępowany mogę powygłupiać się w Illustratorze/Photoshopie. Ww. grafiki nie są typowymi, komercyjnymi zleceniami. W planach mam kilka realizacji niekomercyjnych, ale nie chcę mówić o rzeczach, które nie są zmaterializowane. Przyjdzie na to czas. Zdradzę tylko, że ma to związek z poezją K.K. Baczyńskiego. 😉

afb: Dzięki za rozmowę.

P.L.

* Mariusz Chodorek – ilustrator, grafik, web i slide show designer, flash animator, rzeźbiarz cyfrowy. 😉

1 comment

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: