Przystanek Woodstock – Urbanistyka tymczasowa, miasto od nowa

Przystanek-Woodstock - Urbanistyka-tymczasowaW czasie wakacji wielu z nas wypoczywa na różne sposoby. W ramach relaksu muzycznego zrobiłem sobie długi weekend w Kostrzyniu nad Odrą. Co roku powstaje tam Nowe Miasto i nawet można by rzec Nowy Wspaniały Świat. Ta nowa przestrzeń urbanistyczna zawiera wiele elementów miejskich, co postaram się przedstawić poniżej.

Koncept

Najlepiej sprawdzają się idee już wykorzystane w przeszłości, dalekiej przeszłości. Układ nowego założenia przypomina mi starożytne plany miast greckich i rzymskich. Główne osie komunikacyjne w środku, a od nich odchodzą lokalne ciągi. Zabudowa wzdłuż głównych ciągów ma ważne funkcje miejskie t.j. handlowe, gastronomiczne, ekonomiczne. Obiekty kultu i sztuki lokalizowane często na wzgórzu gdzie znajdowało się także główne forum w naszym przypadku ASP, czyli Akademia Sztuk Przepięknych. Ma to odzwierciedlenie w kształcie i wielkości obiektów są one większe, masywniejsze ogólnie mówiąc reprezentacyjne. Obiekty zamieszkania lokalizowane przy traktach lokalnych, o czym poniżej .

Zabudowa

Obiektów jest moc: począwszy od jednoosobowych i dwuosobowych poprzez wieloosobowe, a kończąc na różnego rodzaju instalacjach mieszkalnych tworzonych spontanicznie z pomocą elementów budowlanych, jak i pojazdów mechanicznych. Gdzieniegdzie, można było nawet  dostrzec mobilne salony z dywanem, fotelami i stolikami po prostu w standardzie „full wypas”. Obszary zamieszkania rozciągają się wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe łącznie z zagospodarowaniem dużych połaci lasów sąsiadujących z miejscem imprezy.

Komunikacja

Jak w każdym założeniu urbanistycznym mamy główne ciągi komunikacji, lokalne ciągi i półprywatne. Przy głównej alei lokalizowane są obiekty handlowe oraz gastronomiczne. Przy uliczkach pośrednich i lokalnych przewidziano obszary mieszkalne.

Gastronomia i higiena

Wybór wielki różnych potraw ciepłych i zimnych. Głodny nikt nie chodzi, chyba że na własne życzenie. Spragniony naturalnie też nie.

Przenośne kabiny załatwiają potrzeby higieniczne, ale dla co bardziej odważnych przewidziano pisuary zewnętrzne. Ciało i jego części oczyszczamy przy kranach oraz prysznicach z zimną wodą. Prysznice z ciepłą wodą są dostępne za opłatą.

 

Kultura

Akademia Sztuk Przepięknych to miejsce, w którym można posłuchać i zobaczyć wielu znanych ludzi z kręgów kultury: aktorów, muzyków, dziennikarzy, społeczników. Główne spotkania odbywają się w największym namiocie w pobliżu którego usytuowanych jest wiele innych stanowisk związanych z nauką, edukacją i sportem, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Sztuka

Kilka scen muzycznych do wyboru, do koloru. W tym roku naliczyłem pięć scen. Główna, mała, viva kultura oraz dwie sponsorowane.

Bezpieczeństwo

Na terenie imprezy wielkie ilości osób w koszulkach niebieskich, czerwonych i żółtych z napisami Pokojowy patrol. To ludzie dzięki którym człowiek czuje się bezpieczny w różny sposób. Pilnują oni porządku jak i udzielają, w razie konieczności, pomocy medycznej. Naturalnie zwykłe służby zabezpieczające takie imprezy też są obecne i pomocne w każdej chwili.

Podsumowanie

Wypoczywać można na wiele sposobów i jeśli przekładamy warunki bytowe nad klimat miejsca i możliwość poznania ciekawych i radosnych ludzi to jest to miejsce idealne do tego rodzaju aktywności. No i przede wszystkim najważniejsze na tej imprezie – muzyka – w zasadzie towarzyszy uczestnikom cały czas z niewielkimi przerwami w nocy.

Generalnie na takim wypoczynku byłem po raz kolejny i polecam wszystkim którzy chcą posłuchać dobrej muzyki, poznać wartościowych ludzi, posłuchać ciekawych dyskusji na ASP.

Najbliższa okazja za rok. Sierpień 2017.

R.B.

1 comment
  1. Rykoszetka said:

    Świetny wpis! 😀 Trafiłam tu szykując mój wpis o tym festiwalowym miasteczku 😉

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: