Notatnik kolekcjonera

Notatnik kolekcjonera 1Tytuł być może mylący, ale nawiązuje do pozycji książkowej autora ukrywającego się pod pseudonimem Mauritius Antiqua i wydanej… dawno, dawno temu. Jesteśmy już dawno po Święcie Trzech Króli (bo właśnie obcięli nam trzech z sześciu – co za niefart ;D #sucharpolityczny) i będąc w tym grubo poświątecznym nastroju i będąc w drodze do świąt następnych, przyjrzałem się prezentom jakie pojawiły się pod choinką.
Mój pierworodny dostał klaser na znaczki.

Dawno temu – będąc w jego wieku – też zbierałem znaczki pocztowe. W szarówie PRL-u, która zlała się kolorem z tak pożądanym wtedy papierem toaletowym, to naprawdę było coś. Można było dzięki nim odbyć podróż w czasie i przestrzeni. Nie chcę się rozpisywać na:temat (#IYKWIM) kolekcjonowania czegokolwiek, bo zalety kolekcjonerstwa są powszechnie znane. Jedną z zalet jest coś, co na swój użytek nazwałem „potencjałem punktu startowego” w poszerzaniu wiadomości o świecie. Odnosi się to kolekcjonowania m.in. monet, medali i znaczków pocztowych, znaczków turystycznych, itp. Poszerzamy wtedy mimochodem naszą wiedzę na temat ludzi (150 rocznicy urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera lub 600 rocznicy urodzin Jana Długosza), którzy mieli wpływ na ziomków ze swojej epoki, a jednostki wybitne mają wpływ na nas jeszcze po wielu, wielu latach przez wydarzenia i zjawiska, które kreowali.

Nie jest tak łatwo znaleźć znaczek, którego temat można zaliczyć do wiedzy nieprzydatnej. Jest to coś więcej niż obrazek na kopercie. Więcej nieprzydatnej wiedzy znajdziemy w kanałach nadających (podobno) całą prawdę całą dobę. 😉

W pewnym momencie mojego krótkiego zbieractwa znaczków zacząłem układać je tematycznie np.: transport, religia, „czerwone wydarzenia” związane z PZPR i z PRL-em w ogóle, z odznaczonymi towarzyszami, sztuka, sport, kosmos, świat roślin i świat zwierząt i – last but not least – architektura. Przykłady można zobaczyć poniżej.

Ostatnie lata obfitują w znaczące wydarzenia związane z naszą dziedziną jak np. zwycięstwa KWK Promes (najlepszy dom jednorodzinny na świecie [2006], najlepszy budynek świata w 2016 na World Architecture Festival w Berlinie [2016]) czy też zagranicznych architektów: Rainera Mahlamäki (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) jako najlepszy budynek Finlandii 🙂 w pierwszej edycji tego konkursu, nagroda im. Miesa van der Rohe dla duetu Fabrizio Barozzi – Alberto Veiga za Filharmonię w Szczecinie, powstanie strefy kultury z siedziną NOSPR w Katowicach, czy też świetne polskie pawilony na Expo w Szanhaju autorstwa biura WWAA i na Expo w Mediolanie autorstwa pracowni 2pm, czy też śmiały projekt jaki popełnił Jakub Szczęsny na osiedlu na Woli w Warszawie tworząc Dom Kereta. Sami pewnie dorzucilibyście garść nazwisk, wydarzeń i zjawisk z naszego podwórka.

Mamy też w naszej kilkunastotysięcznej ekipie ciekawe osobistości i wybitne jednostki.
Na przestrzeni lat pojawiły się przecież postacie wybitne i ponadczasowe (Adolf Szyszko-BohuszOskar Hansen, śląski duet Henryka Buszko i Aleksandra Franty, czy duet jaki stworzyli Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak, a także wielu, wielu innych) zasługujące na zaistnienie w powszechnej świadomości obywateli. Dobrze, że chociaż w ostatnim roku pojawił się bloczek znaczków upamiętniający stulecie polskiej awangardy z początku XX wieku. Więcej tu i tu.

Zastanawiające, że nie pokuszono się o uhonorowanie niemałego dorobku i tym samym postaci Stefana Kuryłowicza w sposób, który byłby właściwy do skali jego dokonań na naszym poletku. Upamiętnieniem jakie znam jest przede wszystkim fundacja jego imienia, która nie jest – obawiam się – dość szeroko znana wśród naszych współobywateli. Mieszkańcy Warszawy mogą jeszcze podziwiać pomnik na skwerze imienia Stefana Kuryłowicza, ale chciałbym aby ta postać zaistniała w głowach naszych obywateli szerzej. #wincyj

Upamiętnienie architekta Hilarego Majewskiego w Łodzi jest naprawdę czymś wyjątkowym w Polsce. #wincyj Google dzięki swoim Doodle upamiętnił m.in. Zahę Hadid, Waltera Gropiusa, Miesa van der Rohe, Kenzo Tange, Franka Lloyda Wrighta czy też Christophera Wrena.

Wydarzenia takie jak Śląskie Dni Architektury z popularnym plebiscytem „Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Śląskiego” lub konkurs pod patronatem Prezydenta RP „Życie w architekturze” proszą o odpowiednie rozpropagowanie i poszerzenie świadomości obywateli, że istnieje coś takiego jak architektura – dziedzina, która interesuje się obywatelem.

Ostatnio zrobił się jakiś cieplejszy klimat wokół naszego podwórka. Mam na myśli powstanie Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury. Przeciętny Kowalski dowiedział się o tym fakcie dopiero 12 grudnia 2017 z exposé premiera Morawieckiego mimo, że został powołany trzy tygodnie wcześniej (23 listopada 2017).

Trudno oprzeć się wrażeniu, że w promocję i utrwalenie tych wydarzeń nie zaangażowano wszystkich środków dostępnych w pierwszej ćwierci wieku XXI (szeroko pojęte social media). Jednak zdaję sobie sprawę, że żeby takie zainteresowanie pobudzić potrzeba więcej czasu – naprawdę dużo czasu. A te inicjatywy, które są podejmowane powinny mieć zawsze charakter cykliczny.

Być może jednym ze sposobów utrwalenia w pamięci postaci wybitnych, jednym ze sposobów promocji wydarzeń i zjawisk mógłby być ten mały, niepozorny kawałek papieru, który naklejamy na kartkę pocztową lub list. Dziś wyprodukowanie znaczka pocztowego jest chyba najprostsze w historii. Dziś każdy może zaprojektować swój znaczek wg wytycznych i cennika poczty.

Być może warto przemyśleć czy np. przyznając Honorową Nagrodę SARP nie wydać bloczka ze znaczkami pokazującymi osiągnięcia osoby wyróżnionej.

Nawet Wiedźmin doczekał się upamiętnienia na znaczku pocztowym, ale nie ma żadnego znaczka z polskim architektem.

Może warto by to zmienić?

P.L.

P.S. Polecam klikanie w linki jeśli chcesz wiedzieć #wincyj .

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: